MIS ON PRESBÜOOPIA?

Kas tead, et 50% vanuses 40+ eestimaalastel on probleeme väikese teksti lugemisega? Selle põhjus ei ole mitte liiga väike telefoniekraan või kirjatekst. Laialivalguv ajalehetekst, silma nõrk kohanemine, halvem nägemine hämaras – see on kõigi igapäev, keda puudutab presbüoopia ehk vanaeanägemine. Presbüoopia on vanusega toimuvate nägemissüsteemi loomulike muutuste tulemus. See puudutab igaüht pärast 40. eluaastat ning ilmneb raskustena lähedale nägemises, eriti nõrgas valguses.

ESIMESED PRESBÜOOPIA SÜMPTOMID

Presbüoopiast saame rääkida siis, kui erinevad igapäevaelu olukorrad muutuvad kehva nägemise tõttu üha kurnavamaks. Sellised olukorrad on:  

  • ajalehe või restoranimenüü lugemine,
  • tekstisõnumite kirjutamine mobiiltelefonis,
  • kirjutamine arvutiklaviatuuril,
  • fotode vaatamine fotoaparaadi ekraanil.

Prespüoopia esimesi sümptomeid paneme tähele kui nihutame jälgitavat objekti silmast kaugemale, et näha selgelt selle üksikasju (nt lugeda väikest kirja). Aja möödudes muutub silmalääts vähem elastseks, läätse kuju muutumise eest vastutavad lihased aga lõdvemaks. Lõpptulemusena ei suuda silm võrdselt hästi eristada lähedal ja kaugel paiknevaid objekte. Sellises olukorras on vaja muretseda prillid. Kui varem on olnud tarvis prille kasutada kaugele nägemiseks, siis aja jooksul tekib vajadus teise prillipaari kasutamise järele – sellisteks lähitoiminguteks nagu lugemine, kirjutamine, õmblemine, meisterdamine, arvutil töötamine jms.

FAKTID LÜHIDALT

1. Presbüoopia ei ole haigus – need on inimese silmas vanusega toimuvad loomulikud muutused (kui lääts vananeb, kaotab see elastsuse).

2. Presbüoopia on protsess – see areneb ja süveneb järk-järgult (kõige tuntavamalt 40.–55. eluaasta vahel) ning seda ei ole võimalik peatada.

3. Presbüoopia on vältimatu – kuna see esineb vanuse kasvades kõigil, ei hoia seda ära isegi kõige tervislikum eluviis.

4. Presbüoopia võib olla kurnav – see tekitab ebamugavust ning takistab kõige lihtsamate toimingute tegemist.

5. Presbüoopia ei ole enam probleem – sellest ajast alates, kui loodi progresseeruvad prilliläätsed, saab elada nii, nagu seda polekski. Progresseeruvad läätsed on praegu parim optilise tehnoloogia vastus presbüoopiale. Hankige rohkem teavet ja uurige järele, kas see on lahendus teie jaoks.

LEIA SPETSIALIST

Kasutage asukohaotsingut ja leidke soovitatav optikakauplus, kus spetsialist
kontrollib teie nägemist ja leiab teie silmade jaoks parima lahenduse.
Uurige järele, millised kauplused pakuvad progresseeruvate
läätsede ostul tasuta nägemiskontrolli ja soodustuskuponge.

LEIA SPETSIALIST

Kasutage asukohaotsingut ja leidke soovitatav optikakauplus, kus  spetsialist
kontrollib teie nägemist ja leiab teie silmade jaoks parima lahenduse.
Uurige järele, millised kauplused pakuvad progresseeruvate
läätsede ostul tasuta nägemiskontrolli ja soodustuskuponge.