KKK

Probleemid nägemisega vanuses 40+

1. Mida vanemaks ma saan, seda sagedamini tunnen, et näen halvemini. Miks see nii on?

Organismi vananemine on seotud ka muutustega nägemises. Umbes 40. eluaastal hakkame tundma esimesi nägemises toimuvate muutuste sümptomeid. Lääts kaotab elastsuse, selle kuju eest vastutavad lihased aga lõdvenevad. Sellise seisundi lõpptulemus on probleemid selgelt nägemisega (eriti lähedal asetsevate objektide puhul), mida asjatundjad nimetavad presbüoopiaks.

2. Mida vanemaks ma saan, seda sagedamini tunnen, et mu silmad väsivad kiiremini ja sageli esineb pisaravoolu. Miks?

Aastate möödudes toimuvad muutused läätses ja sellega koos toimivates lihastes, mis tingib selle, et isegi suurepärase nägemisega inimesed hakkavad tundma ebamugavust. Silmade suurenenud väsimine ja pisaravool on presbüoopia esmanähud, mis ilmuvad tavaliselt pärast 40. eluaastat.

3. Juhtub, et ma ei suuda lugeda lihtsat teksti, kuna see valgub silmade ees laiali, või näen halvemini õhtuti. Miks see nii on?

Kui teil esineb eespool nimetatud nähte, on teil tõenäoliselt presbüoopia. Presbüoopia kahtluse korral on soovitatav külastada spetsialisti: silmaarsti või optometristi (nt optikakaupluses), kes kontrollib nägemist ja valib teie vajadustele vastavad prillid.

4. Pean sageli teksti silmadest eemale nihutama, et seda selgelt näha. Miks see nii on?

Tõenäoliselt on teil presbüoopia ehk vanaeanägemine. Teksti silmadest kaugemale nihutamine, alguses vähem, seejärel üha rohkem, hiljem välja sirutatud käsivarre kaugusele, on tüüpiline süveneva presbüoopia sümptom. See on tingitud muutustest, mis toimuvad nägemises vanuse tõttu. Seda ei tasu peljata, õigesti valitud progresseeruvad prillid kõrvaldavad selle probleemi täielikult.

5. Kas nägemisprobleemid on vältimatud?

Kahjuks küll. See on loomulik füsioloogiline protsess, mida ei ole võimalik peatada, tagasi pöörata ega vältida. Isegi need, kellel on kogu elu olnud suurepärane nägemine, tunnevad teatud hetkel selle halvenemist. Probleemid on kõige enam tuntavad lugemisel ja muude lähedale nägemist nõudvate toimingute ajal.

6. Mis on õigupoolest presbüoopia?

Presbüoopia on nägemisega seotud ilming, mis esineb tavaliselt pärast 40. eluaastat. See ei ole haigus ega silma düsfunktsioon, vaid loomulik füsioloogiline protsess, mida ei saa peatada. Presbüoopiaga on tegemist siis, kui märkame, et nõrgeneva nägemise tõttu hakkavad ka lihtsaimad igapäevatoimingud (nt lugemine, mobiiltelefoni kasutamine, arvutil töötamine) probleeme valmistama. Presbüoopia ilmneb probleemina lähedale nägemises, eriti nõrga valgustuse korral. Presbüoopidel soovitatakse kanda progresseeruvaid prille, mis tagavad korraliku nägemise kõikidele kaugustele.

7. Keda presbüoopia puudutab? Kes on riskirühmas?

Presbüoopia kui silmas toimuvatest loomulikest muutustest põhjustatud protsess puudutab igaüht, kel on täitunud 40. eluaasta, olenemata varem esinenud nägemispuudustest, soost või eluviisist. Kõige varem puudutab see neid, kes töötavad lähi- ja keskmiste nägemiskaugustega (nt arvutiga) ning neid, kes on kaugnägelikud. Inimesed, kes vajavad „plussläätsi” kaugele vaatamiseks, puutuvad esimeste presbüoopia sümptomitega kokku palju varem.

8. Kas presbüoopiat on võimalik ennetada või vältida?

Kahjuks mitte. Presbüoopia on loomulik füsioloogiline protsess, mida ei ole võimalik vältida. Seda ei tasu karta, kuna on olemas erinevaid lahendusi, mis aitavad meil end mugavalt tunda ja tagavad hea nägemise.

9. Kas toitumine või toidulisandid aitavad nägemist parandada?

Õige toitumine ja/või toidulisandid aitavad silmi tugevdada ja hoolitsevad nende tervise eest, kuid need ei paranda nägemist ega pidurda koos vanusega nägemises toimuvaid muutusi. Ükski toit ei asenda ka prille.

Spetsialisti külastus

1. Tunnen, et näen halvemini. Kes saab mind aidata?

Esmatasandi spetsialist nägemisprobleemide korral on tavaliselt silmaarst. Tema poole tasub pöörduda eriti siis, kui probleem on tekkinud äkki või kui tunnete valuaistinguid. Kui on kahtlus, et nägemisprobleem on tingitud vanusega toimuvatest muutustest (presbüoopia), jagab asjatundlikku nõu ka optometrist optikakaupluses. Peale silmade diagnoosimise ja nägemise korrigeerimise, aitab optometrist valida prille või kontaktläätsi.

2. Kas presbüoopia nõuab arsti külastamist?

Ei. Presbüoopia kahtluse korral võib abi saamiseks pöörduda optikakaupluses töötava optometristi poole.

3. Kas saan optikakaupluses lasta nägemist kontrollida?

Kindlasti. Paljude optikakaupluste käsutuses on kõrgtasemel diagnostikaseadmed. Väljaõppinud personal on tervikliku nägemiskontrolli käigus suuteline avastama enamiku nägemisprobleemi põhjustavatest teguritest.

4. Mille poolest erineb optik optometristist?

Optometrist on kvalifitseeritud nägemisuurimise spetsialist, kes teeb kindlaks, millist nägemiskorrektsiooni vajate. Ta aitab valida sobivad prillid, prilliläätsed või kontaktläätsed ning pakub parimaid lahendusi nägemise parandamiseks. Optometristidel on sageli ka optiku kvalifikatsioon. Optik komplekteerib ja valmistab prillid optometristi uuringute põhjal või silmaarsti retsepti alusel. Optik paigaldab läätsed prilliraami ja sobitab prillraami kliendile mugavaks. Optikutel on sageli lisaks ka optometristi kvalifikatsioon.

5. Kust leida head optikut või optometristi?

Koolitatud ja kogemustega optiku ja/või optometristi leidmiseks võib kasutada seda otsingut: Leia spetsialist.

6. Kui optik või optometrist soovitab mul nägemiskontrolli põhjal prille kanda, siis kas pean konsulteerima lisaks ka arstiga?

Ei, see ei ole vajalik. Kui spetsialist märkab nägemiskontrolli käigus haiguslikke muutusi, suunab ta patsiendi silmaarsti juurde.

7. Kui tihti tuleb nägemist kontrollida, kui olete vanuses 40+?

Ealiselt on soodumus presbüoopiaks 40-aastastel ja vanematel inimestel ning nad peaksid laskma silmi kontrollida korra aastas.

Progresseeruvad prillid

1. Kas presbüoopiaga tuleb elu lõpuni prille kanda?

Tõenäoliselt jah. Presbüoopiat ei ole võimalik peatada ega püsivalt korrigeerida. Progresseeruvate prillide kandmine aitab hoida elukvaliteeti presbüoopiaeelsel tasemel.

2. Millised prillid on presbüoopidele parimad?

Presbüoopidele on soovitatav lahendus progresseeruvad prilliläätsed. See on parim saadaolev läätsetüüp, mis pakub sobiva lahenduse presbüoopide nägemisprobleemidele – näha ühtviisi hästi nii kaugele, lähedale kui ka keskmisele kaugusele. Üks paar õigesti valitud progresseeruvaid prille vähendab vajadust kasutada vaheldumisi mitut paari tavalisi prille.

3. Mis on progresseeruvad prillid?

Need on kõrgtehnoloogia abil valmistatud prilliläätsed, mis on loodud spetsiaalselt presbüoopidele. Tänu läätsede unikaalsele ülesehitusele võimaldavad progresseeruvad läätsed vabalt näha kõigil distantsidel. Läätsede ülemise osaga näeb kaugele, alumise osaga lähedale ja keskosaga keskmistele kaugustele. Progresseeruvad prillid valitakse individuaalselt, lähtudes kasutaja vajadustest, prilliraamidest, presbüoopia suurusest ja võimalikest nägemispuudustest. Prilliläätsi on võimalik vääristada spetsiaalsete pinnakatetega, sealhulgas UV-filtritega ja sinise valguse blokaatoritega.

4. Mille poolest erinevad progresseeruvad prillid tavaprillidest?

Tüüpilised ühevaateliste läätsedega prillid tagavad selge nägemise ainult piiratud kaugustele. Presbüoopidele ehk nendele inimestele, kes ei näe enam selgelt lähedale, on tihti vajalikud vähemalt kaks paari prille – kaugele ja lähedale nägemiseks, sageli aga ka keskmisele kaugusele nägemiseks. Progresseeruvad läätsed ühendavad kõiki neid omadusi – üksainus paar tagab nägemise kõigile kaugustele. Üleminek erinevate nägemistsoonide vahel on sujuv, mis tagab progresseeruvate läätsede kasutamismugavuse ja kaob vajadus prille pidevalt vahetada. Lisaks on need läätsed esteetilselt kaunid.

5. Kas progresseeruvad prillid sobivad sportlastele, auto juhtimiseks jms?

Loomulikult. Progresseeruvaid prille kasutades ei ole vaja enam muid prille kasutada. Üksainus prillipaar on abiks töötamisel, lugemisel, televiisori vaatamisel, autoga sõitmisel – igas olukorras. Kui vajate spetsiaalseid spordiprille, pöörduge nägemisspetsialisti poole ja rääkige oma nägemisvajadustest.

6. Kas progresseeruvatele prilliläätsedele saab valida ükskõik millised raamid?

Eksisteerib teatud veendumus, et progresseeruvate prilliläätsede jaoks peavad alati olema suured raamid. Tegelikult võimaldab tänapäevane prilliläätsede valik ja täiustatud tehnoloogiad valida peaaegu igasuguseid raame vastavalt kasutaja eelistustele. Siiski tasub nõu küsida nägemisspetsialisti käest, millised raamid on konkreetse nägemisvajaduse jaoks sobivaimad.

7. Kas progresseeruvad prillid valitakse individuaalselt või on kõigi jaoks olemas ühesugused universaalprillid?

Progresseeruvad prillid valitakse alati individuaalsete andmete alusel. Arvestatakse korrektsiooni tugevusi, prilliraamide kuju ja patsiendi nägemisvajadusi. Optikakaupluse asjatundjad soovitavad ootustele vastavaid parima disainiga progresseeruvaid prilliläätsi.

8. Kui sageli tuleb progresseeruvaid prille välja vahetada?

Kõik oleneb presbüoopia edenemise tempost. Aastate möödudes nägemine järk-järgult halveneb, seetõttu võib mõne aasta järel tekkida vajadus uute suuremate tugevuste järele. Statistika näitab, et presbüoop vahetab prille 2–3 aasta tagant.

9. Kui palju progresseeruvad prillid maksavad?

Progresseeruvate prillide hinnad algavad paarisajast eurost. Nende lõplik maksumus oleneb valitud klaaside liigist, materjalist, valitud raamidest ja koostekuludest. Pidage meeles, et üks paar progresseeruvaid prille asendab kahte, sageli isegi kolme paari prille, mis tasakaalustab kulud.

10. Kas kõik progresseeruvsd klaasid on ühesugused?

Ei, kõik progresseeruvad prilliläätsed ei ole ühesugused. Turul on saadaval mitmesuguse disainiga progressiivklaase. Need on kohandatud kasutajate vajadustele: töö spetsiifika, vanus või harrastused. Progresseeruvsd prillid valmistatakse tellija individuaalsete parameetrite järgi.

11. Kas haigekassa või tööandja saab mulle progresseeruvate prillide maksumuse hüvitada?

Haigekassa progresseeruvate prillide maksumust ei hüvita. Tööandjad on seadusega kohustatud tagama prillide olemasolu töökohas arvutit kasutavatele töötajatele, kuid hüvitise suurus sõltub ettevõtte sisepoliitikast ja eelarvest.

12. Kas see on tõsi, et progresseeruvad prillid moonutavad nägemist?

Ei. Kõik sellised müüdid tulenevad asjaolust, et silmad peavad progresseeruvate prilliläätsedega kohanema. Esimestel päevadel pärast selliste prillide ostmist võib jääda mulje, nagu ei oleks nägemine nende prillidega ideaalne.

13. Kas on tõsi, et nägemine kohaneb progresseeruvate klaasidega kaua aega?

Progresseeruvate prilliläätsede tootmisel kasutatavad täiustatud tehnoloogiad on prillidega harjumise aega märgatavalt lühendanud. Selleks, et igapäevatoimingute tegemine oleks meeldiv, peavad progresseeruvad prillid olema valitud ja valmistatud kasutaja individuaalsetest vajadustest lähtuvalt.

14. Kui kaua kestab progresseeruvate klaasidega kohanemise protsess?

See protsess sõltub paljudest individuaalsetest teguritest. Harilikult vältab see periood mõnest päevast kuni 2–3 nädalani.

15. Kannan progresseeruvaid prille juba 2 päeva, kuid ei suuda nendega harjuda. Mida teha?

Oodata. Teie silmad ei ole tõenäoliselt veel progresseeruvate prilliläätsedega kohanenud, kuid varsti hakkate nägema ideaalselt ega taha oma prille millegi muu vastu välja vahetada.

16. Mida tähendab progresseeruvate prilliläätsedega kohanemise garantii?

Progresseeruvad prilliläätsed on lahendus, mille puhul tuleb võtta aega harjumiseks. Teie silmad ja aju vajavad kohanemise aega, et võtta vastu maailma läbi progresseeruvate prillide. Uute nägemisharjumiste kujundamiseks on vaja vaid veidi kannatust. MIS ON KOHANEMISGARANTII? Progresseeruvad prilliläätsed tagavad parima võimaliku nägemismugavuse. See lahendus vajab aga läätsede spetsiifikaga kohanemist. Kohanemisgarantii on progresseeruvate prillidega kohanemise ühekuuline periood. Kui te leiate 30 päeva jooksul pärast prillide kättesaamist, et progresseeruvad prilliläätsed ei vasta teie ootustele, on teil õigus vahetada need mõne teise lahenduse vastu. Täpsemat infot küsige prillipoest.

Kampaaniast

1. Mis on kampaania „Aeg Näha 40+” eesmärk?

Kampaania põhieesmärk on presbüoopiaalase teabe ja teadmiste propageerimine ja levitamine, samuti teabe jagamine lahenduste kohta, mis kergendavad elu selle ilminguga – progressiivprillid. Kampaania on suunatud kõigile praegustele ja tulevastele presbüoopidele. Soovime neid julgustada regulaarselt oma nägemist kontrollima, anda neile infot kohtadest, kust saab professionaalset abi, samuti õpetada ära tundma algava presbüoopia sümptomeid.

2. Kellele on kampaania suunatud?

Kampaania on suunatud kõigile vanuses 40+. Just pärast 40. eluaastat hakkab meie nägemine füsioloogilistel põhjustel halvenema. Märgatavad probleemid lähedale nägemisega, mida asjatundjad kutsuvad presbüoopiaks, raskendavad igapäevaelu üha enam.

3. Mis kasu ma kampaanias osalemisest saan?

Kampaania raames saate lasta tasuta kontrollida oma nägemisteravust (progresseeruvate prilliläätsede ostmise korral) meie partner-optikakaupluses. Sellise külastuse käigus saad usaldusväärse diagnoosi oma nägemise kohta ja nõuanded prillide valimiseks.

4. Kas osalemine kampaanias „Aeg Näha 40+” tuleb kusagil registreerida?

Ei, kampaanias osalemiseks piisab, kui pöördute mõnda meie nimekirjas olevasse partner-optikakauplusesse spetsialisti poole.

LEIA SPETSIALIST

Kasutage asukohaotsingut ja leidke soovitatav optikakauplus, kus spetsialist
kontrollib teie nägemist ja leiab teie silmade jaoks parima lahenduse.
Uurige järele, millised kauplused pakuvad progresseeruvate
läätsede ostul tasuta nägemiskontrolli ja soodustuskuponge.

LEIA SPETSIALIST

Kasutage asukohaotsingut ja leidke soovitatav optikakauplus, kus spetsialist
kontrollib teie nägemist ja leiab teie silmade jaoks parima lahenduse.
Uurige järele, millised kauplused pakuvad progresseeruvate
läätsede ostul tasuta nägemiskontrolli ja soodustuskuponge.