Sul on olemas üks paar prille, nii et miks sa peaksid tahtma või ka vajama rohkem kui ühte paari?

Siin on paar näidet:

  • Erinevad raamidvõivad muuta su välimuse „kontoritöötajast” „peoloomaks”.
  • Prilliläätsede pinnakatevõib kaitsta sind päikese eest ja blokeerida digiseadmetest kiirgava sinise valguse.
  • Progresseeruvad prillidvõi lugemisprillid teevad hõlpsaks raamatute ja tekstisõnumite lugemise.
  • Õnnetusi juhtub. Mis siis, kui prillid lähevad katki ja sul pole varupaari?

See kõik ei veennud sind? Toome ära seitse põhjust, miks sa vajad rohkem kui ühte prillipaari.

KAITSE SINISE VALGUSE EEST

Enne 1990. aastaid võisime nädalas digiseadmete ekraanide ees veedetud tunde kahe käe sõrmedel üles lugeda. Praegu on lihtsam lugeda tunde, mis me neist eemal veedame.

Sinine valgus tulvab meie silmadesse peaaegu kogu ärkveloleku aja, väsitades silmi ja kahjustades tervislikku ööund.

Sinu praegused prillid võivad hästi sobida ekraanil oleva teksti lugemiseks, aga kui prilliläätsed ei filtreeri ega blokeeri sinist valgust, võivad silmad päeva lõpuks olla kurnatud. Kui veedad enne uinumist tunde e-lugeris lehti keerates, võib sinise valguse toime mõjutada sinu unetsüklit.

Võiksid kaaluda arvutiprillide hankimist, et leevendada digiekraanidest tekkivat silmade pinget ja tagada endale parema une (või seda parandada, sest tänapäeval on enda jagamine töö, kodu ja laste vahel väsitav).

 

KAITSE UV-KIIRTE EEST

Päikese ultraviolettkiired (UV) ei kahjusta ainult nahka – need kõrvetavad ka võrk- ja  sarvkesta, mis võib kaasa tuua katarakte, fotokeratiiti, maakula degeneratsiooni ja äärmuslikel juhtudel ka päikese retinopaatiat.

Lisaks valule põhjustab päikese retinopaatia nägemiskahjustusi ja nägemiskaotust, probleeme värvide eristamisel, visuaalseid moonutusi, fotofoobiat ja peavalusid.

Poest või turult ostetud päikeseprillid töötavad hästi, kui kasutad kontaktläätsi ja prillide maksimaalne kaitse ultraviolettkiirguse vastu on UV 400, aga mis juhtub, kui kannad peamiselt prille?

Retsepti järgi tehtud päikeseprillid on suurepärane viis näha maailma selgelt ja kaitsta silmi UV-kiirte eest. Kui sõidad autoga pärast päikeseloojangut, vaheta päikeseprillid tavaprillide vastu.

Kui elistad rooli taga prille mitte vahetada, sest see viib pilgu teelt kõrvale, kaalu fotokroomsete läätsede hankimist. Fotokroomläätsed (mida nimetatakse ka valguskohanevateks või tooni muutvateks läätsedeks) on nagu kolm ühes prillid – retseptijärgsed prillid, UV-kaitsega päikeseprillid ja sinise valguse kaitsega prillid digiseadmete jaoks.

MOE PÄRAST

Prilliraamid hoiavad prilliläätsed silma ees, aga need on ka moeaksessuaarid.

Kui igapäevased prillid võivad olla mõistlikud universaalsed plast- või metallraamid, mis sobituvad kõigi riietega ega ärata tähelepanu, siis teine paar võib olla silmatorkav.

Kiisusilmakujulised raamid on naiselikud ja ninakad. Rõhutatud kulmujoonega raamid on hipsterlikud ja julged. Raamida prillid on šikid ja lihtsad. Ükskõik, millist välimust sa ka taotled, võib teine prillipaar sellele kaasa aidata.

Kui ostad kaks paari prille, võiksid valida ühe universaalsema paari tööpäevadeks ja teise, julgema, pidulikeks sündmusteks.

ET OLLA KAITSTUD

Kui mõtleme kaitseprillidele, kujutame neid tõenäoliselt ette töökojas puusepa või mehaaniku või muu töömehe ees. Kaitseprillid kaitsevadki silmi kõikvõimaliku prügi eest, nagu saepuru, tolm jmt, kuid neil võib olla suur väärtus ka muudes olukordades.

Parima kaitse saavutamiseks hoia igapäevaseid prille tavategevusteks ja hangi paar kaitseprille muru niitmiseks, garaažis töötamiseks või okste lõikamiseks.

LUGEMINE

Sul võib olla kogu aeg olnud peaaegu ideaalne nägemine, aga äkitselt hakkad märkama, et lähedale vaatamine on muutunud raskemaks. Kui oled 40+ vanuses, on loomulik, et lähedale fokusseerimise võime hakkab langema.

Presbüoopia (vanusega seotud kaugnägelikkus) võib muuta lemmikautori uusima spiooniromaani nautimise ebamugavaks ja häirida poes tootekirjelduste lugemisel.

Kui sa pole varem kunagi silmakontrolli vajanud, võivad lugemisprillid olla kõik, mida vajad tekstisõnumite või sünnipäevakoogi retsepti lugemiseks.

Kui oled kasutanud lühinägelikkuse tõttu prille või kontaktläätsi ja täheldad raskusi peenikese kirja lugemisel, räägi oma silmaarstiga. Võid vajada progresseeruvaid prille, mis nõuavad uut retsepti.

Progresseeruvate prilliläätsede eeliseks on see, et need võimaldavad näha lähedale (nt ristsõnade lahendamisel), kaugele (nt liiklusmärgid) ja kõigile vahepealsetele distantsidele.

KUI KONTAKTLÄÄTSEDEST EI PIISA

Mõtle oma varuprillidele, mida kontaktläätsede kõrval omad. Võib-olla sulle ei meeldi see, kuidas sa prillidega välja näed või oled kontaktläätsi nii kaua kandnud, et prillretsept on ammu vananenud.

Kui sul tekib kontaktläätsedega hädaolukord, võivad varuprillid (või mitu paari varuprille) sind aidata ja pakkuda leevendust.

Näiteks võivad sülearvutiga töötades kontaktläätsed liialt kuivada ning pilgutamisel võivad kuivad kontaktläätsed rebeneda või praguneda ning sarvkesta kriipida või isegi silmast välja kukkuda ja ära kaduda.

Varuprillid kotis või kodus on hea võimalus anda silmadele kontaktläätsedest puhkust.

SEIKLEMINE

Kui käid nädalavahetustel kalal või matkamas, soovid endale prille, mis sobivad sinu aktiivse elustiiliga.

Näiteks:

Kalal käimisel aitavad polariseeritud päikeseprillid vähendada veelt peegelduvat helklemist.

Matkal või mägedes soovid vastupidavust, sest igapäevased prilliraamid ja -läätsed kriimustuvad ja purunevad hõlpsamini.

Kui veedad õhtuid ja nädalavahetusi videomänge mängides või e-spordialadel võisteldes, aitavad spetsiaalsed mängijaprillid sul selgemini näha.

Milline ka poleks sinu lemmiksport või -harrastus, on olemas prillid, mille läätsed, pinnakatted ja toonid aitavad sinu tegevust hõlbustada.

Kui seiklus kutsub, siis veendu, et sul on sellele kutsele vastamiseks kaasa võtta õiged prillid.

 

Kokkuvõte. Üks paar prille ei pruugi olla – ja ilmselt ei olegi – parim lahendus sinu nägemisvajadustele. Retseptiläätsed, arvutiprillid, sinise valguse kaitsega prillid, fotokroomsed läätsed, igapäevased ja pidulikumad prillid – palu silmaarstil või optometristil aidata leida sulle parimad prilli ja prilliläätsed oma vajaduste ja elustiili jaoks.