Kas oled kunagi mõelnud päikesevalguse mõjust oma nägemisele? Kas tead, milline on ülemäärase ultraviolettkiirguse mõju silmadele? Kui päike võib anda nahale päevituse või selle isegi ära põletada, siis kujutle, milline on selle toime kaitsmata silmadele! Sellepärast on tähtis teada, kuidas kaitsta silmi UV-kiirte eest.

 

 

 

Mis on UV-kiirgus?

 

Seda tuntakse ka nimetustega ultraviolett või ultraviolettkiirgus. UV-kiirgus on päikesevalguse ultralühike lainepikkus.
UV võib jagada kolmeks tüübiks, sõltuvalt edastatavast lainepikkuse energiast: UVC (200–280 nm), UVB (280–315 nm), UVA (315–380 nm). Arvatakse, et alla 300 nm UV-kiirgus ei jõua atmosfääri osoonikihis neeldumise tõttu maapinnale. Selle kaitsekihi rikkumine inimtegevuse tagajärjel võib muuta Maale jõudva ultraviolettkiirguse ulatust.  Umbes  95% Maale jõudvatest UV-kiirtest moodustab UVA-kiirgus ja ülejäänud 5% on UVB-kiirgus. Päikeselisel päeval jõuab silma kuni 10 korda rohkem valgust, kui nägemiseks vajalik. Meeles tuleb pidada ka seda, et kahjulik on nii otsene, hajutatud kui ka peegelduv kiirgus. Tasub teada, kuidas UV-kiirgus silmi mõjutab ja kuidas neid selle eest kaitsta.

 

UV-kiirguse mõju nägemisele

 

Pikaajaline päikesevalgus on silmadele väga ohtlik. Kahju ei pruugi puudutada ainult silma pealispinda, vaid ka õrnu sisemisi kudesid. Silma koed absorbeerivad UV-kiiri. Sarvkest absorbeerib peamiselt UVB-kiiri ja silmalääts UVA-kiiri. Kui kiirgus on neeldunud, kandub kogu energia kudedesse ja võib neid kahjustada. Kahjustuse tüüp sõltub valguse lainepikkusest. UV-kiirgus mõjutab ka silmade enneaegset vananemist. Tugeva päikese käes või tugevas tuules kuivab silma pealispind liigselt ning see põhjustab kuivale silmale tüüpilist ärritus- ja ebamugavustunnet. Äärmuslikel juhtudel võib see viia nägemise kaotuseni.

 

Ülemäärane päikesevalgus võib silmas põhjustada katarakti, konjuktiviiti, lumepimedust, pterüügiumi ehk tiibkilet ehk silma limaskesta kasvamist sarvkesta peale. Pikaajaline ultraviolettkiirte mõju silmadele võib tuua kaasa nn silmarasva moodustumise. See on paksend silmas, mis moodustub sidekestal ja katab õhukese kihina silma proteiini. Seda põhjustab tihti ülemäärane UV-kiirgus, mis muudab kollageeni struktuuri. Selle tagajärjel võivad moodustuda väiksed pehmed kollakasvalged mügarad.

 

Väga tähtis on regulaarne silmakontroll, eriti suvel, kui silmad saavad sagedamini ja intensiivsemalt päikesevalgust. Paljud silmahaiguste ilmingud võivad mööduda märkamatult. Me omistame mõned ja isegi väga ilmsed sümptomid väsimusele. Ainult silmakontrollis saame teada, et need viitavad haigusele. Regulaarne nägemisteravuse ja silma seisundi kontrollimine võimaldab varakult avastada erinevad muutused ja nägemisdefektid.

 

Kuidas kaitsta silmi UV-kiirguse eest?

 

Kahjuliku UV-kiirguse kaitsest ilma jäetud silmad on avatud UV-kiirte negatiivsetele mõjudele. Peaksime alati meeles pidama, et silmi tuleb päikesevalguse eest kaitsta, seda ka pilvise ilmaga ja igapäevaste tegevuste juures, nagu jalutamine või rattasõit. Ehkki meie nägemine on varustatud terve rea kaitsemehhanismidega (nt pilgutamine ja pupillide ahenemine UV-kiirte absorbtsiooni minimeerimiseks), tuleb meeles pidada, et see loomulik kaitse pole sageli usaldusväärne, eriti pikki tunde päikese käes veetes. Parim kaitse silmadele UV-kiirguse eest on õigesti valitud päikeseprillid või fotokroomsed prilliläätsed, mis päikesevalguse toimel tumenevad.

 

Selleks, et prillid silmi UV-kiirte eest kaitseksid, peavad need vastama teatud tingimustele. Päikeseprille valides tuleb kontrollida, kas neil on asjakohane filter, mis silmi kaitseb. Ebapiisav filter prilliläätsedes või selle puudumine paneb pupillid laienema ja laseb silmadesse rohkem kahjulikke UV-kiiri, mis võivad silma kudesid pöördumatult kahjustada. Prille tuleks osta ainult sertifitseeritud pakkujatelt. Supermarketist või turult ostetud päikeseprillid võivad tuua rohkem kahju kui kasu, sest tihtipeale puuduvad neil vajalikud UV-filtrid.

 

Päikesefiltriga prillide valimisel tuleb lähtuda oma vajadustest ja tingimustest, milles prille kasutatakse. Nende eesmärgist sõltub muuhulgas filtri, pinnakatte ja klaasitüübi valik. Saadaval on järgmiste katetega prilliläätsed:

 

  • Peegeldusvastane kate – väldib silmade väsimist, nägemine on selgem ning läätsed püsivad kauem puhtad ja kahjustusteta. Sobivad pinnakatted kaitsevad silmi ühtlasi prilliläätsede sisepinnalt peegelduva UV-kiirguse eest.
  • Autosõidu kate – loodud spetsiaalselt autojuhtidele. Vähendab pinnahelke kuni 90%. See tagab mugava selge nägemise nii päevasel ajal kui ka pimedas, suurendades märkimisväärselt sõiduohutust.
  • Peegelkate – kaitseb silmi päikesevalguse eest ja blokeerib UV-kiirguse. Seda soovitatakse tundlike silmadega inimestele ning kasutamiseks kõrgmäestiku või kõrbetingimustes.

 

Tänapäeval on meil suur valik päikesekaitselahendusi. Need ei taga üksnes kõrgeimal tasemel kaitset silmadele ja väga head läbipaistvust, vaid näevad ka head välja. Essilori kaubamärgi alt leiab suure valiku erinevate filtritega prilliläätsi. Essilor kasutab prilliläätsedel kõige uuemaid pinnakattetehnoloogiaid, mis tagavad kasutajale tõelise nägemismugavuse. Tasub tutvuda kogu Essilori läätsede valikuga ning valida need, mis vastavad kõige täpsemalt ootustele.

 

Nägemine on kahtlemata üks meie tähtsamaid tajusid. Hea nägemistervis ja silmade kaitsmine UV-kiirte eest kogu aasta vältel, isegi pilvise ilmaga, on väärt, et seda alati jälgida ja meeles hoida.